Seminarium PERKUSJA POST PERKUSJA 3.0 / Kraków

Zapraszamy na trzecią odsłonę seminarium Perkusja Post Perkusja. W tym roku głównym gościem wydarzenia jest amerykański perkusista stacjonujący w Niemczech – Jonathan Shapiro. Wśród gości m.iin: Rafał Ryterski / Paweł Malinowski / Krzysztof Pietraszewski / Aleksander Wnuk.

Podczas dwóch pierwszy edycji goście byli wspaniali – Hubert Zemler, Miłosz Pękala, Wojtek Kurek, Paweł Romańczuk i Tomek Szczepaniak. Zaprezentowali czym dla nich jest perkusja, jak ewoluowała ona w nich osobiście. Bo ogólnym założeniem seminarium jest spotkanie z tym czym perkusja może się stawać, jak przenika granice, jak odsłania światy dla perkusistów, perkusistek i wszystkich, którzy mają chęć i odwagę wykroczyć poza tradycyjny instrument. Perkusja zawsze stanowiła awangardę, rozszczelniała i uaktualniała tradycje, poszerzała perspektywę.

W tym roku głównym gościem seminarium jest amerykański perkusista stacjonujący w Niemczech – Jonathan Shapiro. Członek m.in. Decoder Ensemble, jednego z najważniejszych dla nowoczesnego wykonawstwa zespołów epoki „cyfrowych tubylców”, grupy przecierającej drogi multimedialnego instrumentalizmu. Podczas solowego recitalu zagra kultowy Laplace Tiger Alexa Schuberta na zestaw perkusyjny, sensory ruchu, live-electronics i live-video, swoją autorską muzykę oraz kompozycje napisane z jego współudziałem. Ponadto opowie o roli zestawu perkusyjnego w muzyce nowej i o znajdowaniu swojej indywidualnej ścieżki rozwoju. Kolejnymi gośćmi seminarium w roli prelegentów będą polscy kompozytorzy Rafał Ryterski i Paweł Malinowski, którzy w sposób szczególny traktują perkusję i rolę perkusistów w procesach współtwórczych i wykonawczych. Zaprezentują swoją obszerną i niezwykle zróżnicowaną twórczość. Natomiast osobistą refleksję dotyczącą nowoczesnych odsłon perkusji zaprezentuje Krzysztof Pietraszewski – dyrektor festiwalu Sacrum Profanum i redaktor Radia Kraków. Wprowadzenie w zagadnienie nowatorskiego i eksperymentującego wykonawstwa pozostanie w rękach gospodarza Aleksandra Wnuka. Wydarzenie domknie koncert studentów AMKP podczas którego prawykonany zostanie utwór Karola Augustyniaka Grand Theft Art, a ponadto perkusiści grać będą także na preparowanych gitarach elektrycznych, cewkach elektromagnetycznych i pilotach.

Perkusja Post Perkusja to spotkanie z post-instrumentalnymi działaniami twórczymi i wykonawczymi, wykraczającymi poza archaiczny układ klasyczne-nieklasyczne. Punktem zaczepnym jest skierowanie się w stronę działań na pograniczach gatunków, z uwzględnieniem praktyk multimedialnych, multiinstrumentalnych i performatywnych, przesuwając oś w stronę spektaklu i instalacji. Celem jest inspirowanie do takich przedsięwzięć i poszerzenie spektrum możliwości rozwojowych poprzez prezentację zjawisk spoza środowisk akademickich.

Organizacja i dyrekcja artystyczna: dr hab. Aleksander Wnuk.

PRZEBIEG

8.03

PRELEKCJE / Sala kameralna

11:00 Aleksander Wnuk Tożsamość dzisiejszej perkusji. Wprowadzenie do seminarium

11:50 Jonathan Shapiro Drumset in Contemporary Music

12:40 Rafał Ryterski Mój HyperDrummer. P.E.R.C.S.-Genderfuck-Haphephobia

13:30 Paweł Malinowski Perkusja w koncepcji teatru instrumentalistów

14:20 Krzysztof Pietraszewski Spektrum perkusji solo

KONCERT: Jonathan Shapiro SOLO / 19:00 / sala koncertowa

Alexander Schubert Laplace Tiger
Sarah Nemtsov Tur
Leopold Hurt Dissociate Press solo
Andrej Koroliov Resist Mix
Jonathan Shapiro Excerpts from Sound and Vision

9.03

Prezentacja i warsztat / sala kameralna

10:00-11:30 Jonathan Shapiro Finding your way

KONCERT: Horyzont / sala koncertowaKarol Augustyniak Grand Theft Art (2024) prawykonanie światowe
Hanna Pysz, flet
Nathan Scibiwolk, perkusja

Michał Kisielewicz, perkusja
Igor Sikorski, live-electronics

Jasna Veličković Remote Me (2018)
Aleksander Wnuk, piloty / cewki elektromagnetyczne

Marko Ciciliani Black Horizon (2010)
Aleksander Ptak / Nathan Scibiwolk / Igor Sikorski / Piotr Ślęzak, gitary elektryczne


Przejdź do treści