W 2025 roku formuła Festiwalu Jazz Jantar zostanie odświeżona, a koncerty zorganizowane zostaną w dwóch blokach. Pierwsza odsłona w trwać będzie od 26 do 30 marca w Gdańsku.
Na przestrzeni lat Jazz Jantar dał się poznać jako jeden z najbardziej poszukujących europejskich festiwali jazzowych, prezentujący artystów i nurty, które rzadko pojawiają się na innych tego rodzaju wydarzeniach. Między innymi z tego powodu czytelnicy magazynu Jazz Forum w 2023 roku po raz drugi uznali Jazz Jantar za Najlepszy Festiwal Roku (od wielu lat zajmujemy miejsce w pierwszej piątce w tej kategorii, a Klub Żak w kategorii Najlepszego Klubu Jazzowego). Ta cecha szczególna nie zmieni się, a wręcz zostanie pogłębiona, dzięki podjęciu działań o charakterze edukacyjnym.
Marcowa odsłona 28. Festiwalu Jazz Jantar rozpocznie się bez publiczności – na kilka dni przed pierwszym koncertem zawita do Gdańska wybitna saksofonista Zoh Amba, o której legendarny David Murray powiedział: Znaleźć własny głos w tak młodym wieku to rzadka rzecz. Miniony rok był dla Amby wyjątkowo udany, nagrała dwa bardzo dobrze przyjęte albumy z dwoma bardzo różnymi projektami – amerykańskim Beings i z oktetem Marka Pospieszalskiego. Jej rezydencja podczas Jazz Jantaru jest z kolei związana z rozpoczęciem bliskiej współpracy z Akademią Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, czego owocem będą warsztaty przeprowadzone dla szerokiego grona studentów i studentek, a także kilkudniowa praca nad improwizowanym setem wraz z czterema wybranymi uczniami. Powstały w ten sposób materiał zostanie zaprezentowany podczas inauguracji festiwalu. Dodatkowo dwa dni później Zoh Amba wykona także solową improwizację saksofonową w Galerii Żak.

Kolejnym przedsięwzięciem o charakterze edukacyjnym, skierowanym do młodszej publiczności, będą dwa koncerty popołudniowe. Pomysł został zaczerpnięty z brytyjskiej sceny punkrockowej lat 70., gdzie wiele zespołów poza koncertami wieczornymi, grało także popołudniami dla młodszej, wpuszczanej do klubu nieodpłatnie widowni. W takiej formule ostatniego dnia festiwalu wystąpią dwie grupy, które dotąd w Polsce nie miały okazji się zaprezentować – norweski Splashgirl (tworzony przez muzyków znanych między innymi z zespołów Nilsa Pettera Molværa, Philipa Glassa czy Jenny Hval) oraz niemiecki Sinularia łączący bity zaczerpnięte z wonky oraz IDM-u, zainspirowane między innymi twórczością Flying Lotusa i Aphex Twin, z jazzową improwizacją. Popołudniu uczniowie szkół podstawowych i liceów oraz techników będą mogli zobaczyć występy tych dwóch projektów bezpłatnie, a wieczorem wystąpią ponownie dla festiwalowej publiki. Wychodzimy z założenia, że niesłusznie pokutuje przekonanie jakoby jazz był muzyką trudną, wymagającą muzycznego wykształcenia czy osłuchania. Zachęcając młodzież do udziału w koncertach, zamierzamy położyć kres temu fałszywemu przekonaniu.
Pozostała część programu to w zrównoważonym stopniu nowe, mało znane zespoły, jak i te już uznane i cenione. Siedemnastoosobowa Fire! Orchestra wystąpi z dopiskiem Special Edition, co oznacza pierwszy koncert z nowym materiałem i w nowym składzie. Tutaj również wkrada się wątek edukacyjny – dzień przed premierą podczas Festiwalu Jazz Jantar orkiestra zagra otwartą dla studentów próbę na gdańskiej Akademii Muzycznej.
Na marcowym Jazz Jantar po wielu latach przerwy w działalności powróci również niemal legendarny rodzimy Contemporary Noise Sextet w odświeżonym składzie z Michałem Janem Ciesielskim i Olem Walickim. Usłyszeć będzie można projekt Being & Becoming Petera Evansa, gdzie na wibrafonie zagra cieszący się w ostatnich latach dużą popularnością Joel Ross – muzyk uchodzący obecnie za twarz kultowego Blue Note Records. Nowy projekt – Exhaust – przedstawi najbardziej rozchwytywany pianista młodej brytyjskiej sceny, Kit Downes. Pojawią się także niedawni debiutanci, dotąd nieznani polskiej publiczności koncertowej – londyński duet O., który gra z punkrockową zaciekłością oraz amerykańskie Foster/Crawford/Sullivan Trio, sięgające po free jazz, awangardę i niezliczone tradycje ludowe.
Nie mogło wreszcie zabraknąć silnej reprezentacji lokalnej. Podczas marcowego Jazz Jantaru odbędą się premiery wydawnictw trzech trójmiejskich zespołów – Klawo, Tentno i Daltonists.
Marcowa edycja Festiwalu Jazz Jantar 2025 – w odróżnieniu od poprzednich lat – obejmie działania angażujące całą przestrzeń Klubu Żak. Większość koncertów wciąż będzie się odbywać na Sali Suwnicowej, ale zaplanowaliśmy także trzy w Kinie Żak i jeden w Galerii Żak. Dodatkowo w sali kinowej prezentowane będą filmy o tematyce jazzowej, a w Kawiarni Żak będzie można posłuchać rozmów z artystami i artystkami na temat współczesnego jazzu.
